Рекомендований перелік електронних ресурсів щодо підготовки учнів, студентів, вчителів, викладачів до тестувань, незалежного тестування педагогічних працівників у процесі сертифікації

Початкова школа. Початкова освіта

У 2021 році проведено основний етап другого циклу моніторингу якості освіти початкової школи. У ньому взяли участь понад 8 тисяч четвертокласників із 365 українських шкіл. Учні виконували тестові завдання з читання або математики і працювали з опитувальниками, а керівники класів ‒ учасників дослідження відповідали на запитання анкет. Порівняно з інструментами дослідження 2018 року цього разу і для дітей, і для вчителів запропоновано додаткові анкети щодо досвіду дистанційного навчання, ставлення учасників освітнього процесу до такої форми набуття знань.

Наразі підготовлено матеріали за результатами дослідження, ознайомитись із якими можна, перейшовши за гіперпокликаннями, вміщеними нижче:

Якщо Вам цікаво провести мікродослідження читацької та/або математичної компетентностей у своєму класі, можете завантажити тестові зошити дослідження 2018 року за посиланнями: оцінювання математичної компетентостіоцінювання читацької компетентності. Докладний опис усіх завдань тестів знайдете у звіті з математики (с. 105–161) й читання (с. 138–241).

На сайті Рівненського ОІППО інформацію про тестові завдання вміщено тут.

На сайті Рівненського ОІППО інформацію про аналітичні матеріали вміщено тут.

Початкова школа. Незалежне тестування педагогічних працівників

Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

Сертифікація складається з трьох етапів, що відбуваються послідовно один за одним, а саме із:

1) незалежного тестування учасників сертифікації (проводить Український та регіональні центри оцінювання якості освіти);

2) самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи);

3) вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи).

До кожного наступного етапу допускатимуться ті учасники, які успішно пройшли попередній.

Педагогічні працівники, які хочуть брати участь у сертифікації можуть підготуватись за допомогою матеріалів, розміщених на сайті Українського центру оцінювання якості освіти в розділі «Сертифікація педагогічних працівників»«Підготовка», зокрема незалежного тестування.

Перелік необхідним матеріалів та ресурсів подаємо нижче:

Основна школа. Базова загальна середня освіта

PISA –  унікальний проєкт, що дає змогу оцінити компетентності 15-річних учнів/студентів (9, 10, 11 класи), які закінчують навчання в основній школі, із читання, математики та природничо-наукових дисциплін. Ці компетентності прямо не пов’язані з оволодінням шкільною програмою, водночас рівень їх сформованості засвідчує здатність учнів/студентів успішно навчатися й бути конкурентоздатними в сучасному інноваційному суспільстві – генерувати нові ідеї, розвивати власну систему знань, застосовувати її для вирішення актуальних, особистісно й суспільно значущих проблем.

На офіційному сайті PISA опубліковано понад 80 завдань з математики – провідної галузі циклу 2022 року. Наразі в спеціальному тестовому модулі є понад 300 цікавих практично орієнтованих завдань з математики, читання, природничо-наукових дисциплін.  

Учителі зможуть впроваджувати елементи компетентнісно орієнтованої освіти на своїх уроках, створюючи для учнів тести на основі завдань, аналогічних до завдань міжнародного дослідження. За допомогою цих тестів вимірюється здатність учнів застосовувати свої знання й уміння в ситуаціях реального життя.

Наприклад, тести не вимірюють швидкість читання, а перевіряють, як підліток вміє аналізувати прочитане, шукати необхідне, робити висновки, користуватись інформацією в майбутньому. До того ж, тест перевіряє, чи вміє 15-літній/ня відрізнити правду від переконливих fake news, що необхідно в столітті постправди. Швидкість читання не настільки важлива, як осмислення.

Після проходження тесту педагог знатиме, як учень/учениця виконав завдання, скільки часу використав для цього та як його відповіді співвідносяться з відповідями однокласників. Також учитель отримає кодувальник PISA, за яким зможе оцінити виконані учнями відкриті запитання.

Щоб скористатися можливостями цього ресурсу вчитель має самостійно створити свій електронний кабінет.

Крім того, ресурсом передбачено такі статуси користувачів: користувач, вчитель, учень, адміністратор школи. Однак кожна категорія має свої функції та можливості.

Докладніше за гіперпокликанням

Якщо у вчителя немає змоги попрацювати з учнями в онлайновому тестувальнику, можна виконати завдання, подані в Рамкових документах про різні галузі дослідження (математичнучитацьку і природничо-наукову). Завдання в посібниках подані так, щоб їх було зручно вивантажити і використати на уроці та / або запропонувати учням для самостійної роботи.

Старша школа. Повна загальна середня освіта

На сайті Львівського РЦОЯО в розділі «Підготовка до тестів» (авт. Андрій МИЛЯНИК) із 2008 року учасникам ЗНО, вступникам надається можливість готуватись до виконання тестових завдань. Онлайнова програма укладена авторами в розрізі предметів, розділів тощо.

Це тренувальне онлайнове тестування має кільки важливих аспектів, які допоможуть цьогорічним вступникам краще підготуватись до виконання тестових завдань як у форматі традиційного зовнішнього незалежного оцінювання (друковані зошити, паперові бланки відповідей), так і у форматі комп’ютерного тестування:

– наповнене завданнями, які використовувались під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання в різні роки, поповнюється щорічно після проведення ЗНО / НМТ;

– на тестування відводиться певний час;

– окрім того, що можна виконувати тестові завдання з конкретного розділу, є можливість проходити підсумкове тестування з кожного предмета;

– проходити його можна в будь-якому місці: за персональним комп’ютером, планшетом, з мобільного телефону.

 Також на сайті є тренажер з історії України, який допоможе якісно підготуватись до виконання  тестових завдань.

На сайті Рівненського ОІППО інформацію вміщено тут.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *