В умовах підготовки підприємств до осінньо-зимового періоду 2022/23 року одним із проблемних питань, що потребує особливої уваги, є питання заборгованості споживачів за спожиті енергоносії та надані комунальні послуги. Наразі оплата споживачів є основним джерелом надходжень підприємств-надавачів відповідних послуг, що дозволяє їм здійснити виплату заробітної плати своїм працівникам, сплачувати за спожиті енергоносії.
Слід зазначити, що рівень оплати залежить, в першу чергу, від правильної, виваженої організаційної роботи з населенням виконавців комунальних послуг та
місцевих органів влади. Погашення значного обсягу боргів населення за послуги з постачання електроенергії та постачання води до початку опалювального періоду 2022/23 року є запорукою належного його проходження та виконання комунальними підприємствами своїх зобов’язань.
Водопостачання
Електроенергія
Споживачів електроенергії в Україні зобов’язали попереджати постачальників про неможливість сплатити комунальні послуги у воєнний час.
Якщо заборгованість накопичуватиметься, і споживач не дасть про себе знати, його відключать від електромережі,- йдеться в повідомленні ТОВ “РОЕК”.
Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунпослуг, (НКРЕКУ) прийняла постанову, яка зобов’язує постачальників провести роз’яснювальну роботу серед споживачів щодо можливості оплати електроенергії онлайн та необхідності передачі показників лічильників, а громадян просять особисто попереджати про те, якщо у них немає можливості сплатити рахунки інакше через заборгованість їх почнуть відключати від світла.
Що ж робити, якщо не можете заплатити?
- щоб уникнути неприємних інцидентів, споживачів електроенергії в Україні просять у разі неможливості здійснення оплати, що виникла через війну, повідомляти про це постачальника;
- також, аби попередити негайне відключення, після закінчення 30 днів з дня припинення дії військового стану радять укласти договір про реструктуризацію боргів і скласти графік погашення заборгованості.
Відомо, що Україна нещодавно приєдналася до європейської енергомережі, ставши членом ENTSO-E. Це означає, що електроенергію, вироблену на вітчизняних електростанціях, країна зможе реалізовувати на європейському ринку.
Що тарифами?
У травні планувалося підвищити тарифи на всі види комунальних послуг, а плата за світло мала зрости ще з квітня.
Однак через форс-мажорну ситуацію підвищення тарифу вирішили відтермінувати, в останній місяць весни українці почали платити за електроенергію так:
- до 250 кВт*год (включно за весь обсяг споживання) – 1,44 гривні за 1 кВт*год;
- більше 250 кВт*год (за весь обсяг споживання) – 1,68 гривні за 1 кВт*год.